Mindent a függőségről

Függő vagyok?

Függő vagyok?

Gyakran előkerülő kérdés, hogy egészen pontosan mi is a szenvedélybetegség. Sokakban felmerül, hogy vajon a szerhasználati szokásuk még tekinthető a rekreáció egyik elemének vagy már kóros mértéket öltött. Mikortól beszélhetünk függőségről?

A szenvedélybetegség krónikus, gyógyíthatatlan és progresszív betegség, amely lassan lappangva alakul ki. Annak ideje, hogy mikortól fordul az állapot betegségbe, pontosan nem meghatározható, illetve kezelés nélkül az idő előrehaladtával a beteg állapota folyamatosan romlik. Ennek fényében arról nem érdemes gondolkodni, hogy vajon mikor is vált valaki szenvedélybeteggé, de az fontos kérdés, hogy adott pillanatban hogyan is tekintsünk önmagunkra. 
 
Talán az első jel, hogy valami nem a normális mederben halad, éppen az, hogy erről megindul egy gondolkodás. Persze aki azt próbálja meghatározni, hogy neki magának gondja van-e egy adott szer használatával, még nem tekinthető rögtön függőnek, azonban azt jelzi, hogy vélhetőleg már annyiszor élt vissza a szerrel, hogy az már átlépte az egyén ingerküszöbét. 
 
Ezekben az esetekben a legkézenfekvőbb viszonyítási pont az elfogyasztott mennyiség lehet. Logikusnak tűnik a mennyiségi jellemző vizsgálata, hiszen ha valaki sokat fogyaszt, feltételezhetően közelebb jár a függőséghez, mint az, aki kevesebbel is beéri. Nehéz azonban objektíven megítélni, mi számít soknak vagy gyakorinak. Például a heroin intravénásan már egyszer is sok, míg egy kupica pálinka ebéd előtt teljesen rendben van? És két kupica ebéd előtt? Vagy kettő előtte és kettő utána? Mondjuk egy héten egyszer még ez is belefér. Vagy kétszer. Háromszor? Talán az már sok, de mi van, ha az ebéd utáni pálinkát kiváltom sörrel? Az úgy rendben van, nem? Talán látható, hogy önmagában ez a fajta mennyiségi méricskélés nem feltétlenül célravezető. Bizonyára nem mondok újat senkinek azzal, hogy a sok-kevés fogalmak relatívak. Vannak élethelyzetek, amikor egy kupica is sok, például reggel, munkába menet és van, hogy öt is elfér, mondjuk nagy ritkán egy lagziban. 
 
Természetesen a mennyiségi mutató egy fontos szempont, de önmagában nem feltétlenül segít az eligazodásban. Amennyiben bárki pontosabb képet szeretne kapni magáról szerhasználatának vonatkozásában, érdemes néhány szemponttal bővíteni a vizsgálat körét. Például a szerhasználattal vállal-e kockázatot? A használat miatt szokott-e lenni bűntudata? A használat miatt el szokott-e hanyagolni fontos dolgokat? Volt már vesztesége a használat következtében, akár anyagi téren, akár emberi kapcsolatok szintjén? Hosszasan lehetne sorolni a kérdéseket. 
 
A honlapon minden érdeklődő megtalálhatja a vonatkozó teszteket, amelyek kitöltése nagyban megkönnyíti az kérdésben való eligazodást. 
 

Vissza